U prilogu koji slijedi, navedeni su „predmet i prvobitno obrazloženje“ teme koji su predstavljeni 6. aprila 2023. U međuvremenu je sadržaj detaljnije razrađen.
„Mladi i avangardni umjetnici su važan element kulturne scene u svakoj metropoli. Nebrojene izložbe, galerije, muzejske postavke, i manifestacije, pravi su magnet za stvaraoce, jer nude dosta mogućnosti za kreativni izraz. Ipak, život u svjetskim metropolama podrazumijeva i „ozbiljnu konkurenciju“, rijetke prilike za samostalna izlaganja, visoke cijene zakupa stambenog i galerijskog prostora, a nerijetko i teške uslove života. Toga su mnogi umjetnici svjesni, ali ipak biraju život u metropoli. Moja želja da upoznam svijet postojala je čini mi se oduvjek.
Život u inostranstvu mi je ispunjenje takve želje donekle olakšao. Studirao sam i radio u različitim metropolama od Amsterdama, Pariza, Berlina i Beča do Njujorka i Meksiko Sitija. Upoznao sam sjaj i bijedu ovih gradova i počeo da razmišljam o selidbi u neko „manje privlačno“ mjesto. Pitao sam se da li bi se tim potezom smanjio kvalitet mog umjetničkog rada? Da li bih tako ostao izolovan od svijeta umjetnosti? Izgubio kontakte? Ipak, donio sam odluku da se preselim u Bijeljinu, što sam i učinio 2016. godine. Pokazalo se da taj životni potez nije omeo moj umjetnički rad. Naprotiv. Oslobođen pritiska koji nose veliki gradovi, osjetio sam novu slobodu i još veći stvaralački impuls.
Odlučio sam da za svoje projekte ubuduće biram manja mjesta. Broj žitelja u malim mjestima se smanjuje, dobrim dijelom i zbog migracija stanovništva u veće gradove. Ono što manja mjesta na prvi pogled čini neprivlačnim, za mene je bilo izuzetno privlačno, a to je broj praznih objekata. Primjera radi, u gradovima istočne Njemačke kao što su Gerlic (Görlitz) i Cajc (Zeitz), ili kao što su Kozarska Dubica, Orašje, Bihać ili Foča, skoro polovina lokala, stovarišta i fabrika stoji neiskorištena.
U svojim master studijama, želio bih istražiti prazne prostore u Sarajevu, u njegovom centru, u predgrađu, ali i u okolnim selima. Ove prostore pokušao bih iskoristiti na nov način: kao mjesta za izložbe ili pop-up hepeninge. U planu je i izrada svojevrsne mape potencijalnih lokacija za kreativni sadržaj. Ukoliko se taj plan uspješno bude realizovao, ova mapa bi mogla biti od koristi i drugim umjetnicima, što bi potpomoglo stvaranje nove klime za umjetničke sadržaje u dužem trajanju. Ovaj projekat bi bio moj pokušaj da kroz mogućnosti koje imam kao dizajner, prikažem napuštene objekte iz drugačijeg i zanimljivijeg ugla, i kao takve ih približim dolazećim generacijama umjetnika, ma odakle da su.“
Sarajevo, 6. april 2023.
Ažurirano: 23. oktobar 2023.
Aleksandar Todorović, ALU Sarajevo, 2023.
Stranica služi kao sveobuhvatna dokumentacija radnog procesa, uključujući koncept, sadržaj i vizuelnu realizaciju master rada pod nazivom Joys/Choice of Living. Tokom narednih nedjelja ovdje će se redovno predstavljati novi sadržaji. Posebna prednost ove interaktivne stranice je mogućnost ažuriranja, revidiranja, novog prikaza ili prilagođavanja sadržaja. Sa jedne strane, ovu stranicu ću koristiti kao sopstveni arhiv i zapisnik. Sa druge strane, pristupiću joj na način koji je razumljiv čak i osobama koje nisu uključene direktno.
Kratak opis i cilj master rada U idućim mjesecima planiram pronalazak prostora koji će biti transformiran u oblik privremenog prodajnog mjesta, poznatog kao Pop-up Store. Ova pop-up prodavnica će ne samo pružiti raznovrsne kreativne proizvode iz područja grafičkog dizajna i drugih dizajnerskih disciplina, već će i ciljati na širu publiku. Istovremeno, njegova svrha će biti da na zanimljiv i zabavan način izazove refleksiju o potrošačkim navikama, obrascima ponašanja pri kupovini, te o marketinškim taktikama koje su povezane s ovim aspektima.
”(Sarajevo) is a proper capital town all clad in green and flower perfumes; it is like a princess of a harem hidden in an enchanted recess: She tarries and hesitates for a long time to take off her veil…”
—
nepoznati francuski putnik, krajem 19. vijeka
1.) Lokacije Tražim i dokumentujem interesantne prazne poslovne prostore u Sarajevu. S jedne strane, zanimljivo za stvaranje pop-up prodavnice, s druge strane, kako bih stekao uvid ili presjek trenutne situacije slobodnih lokala. Pri tome nastaje istraživanje i analiza trenutnog stanja malih privatnih trgovaca u Sarajevu.
3.) Interakcija U trećem dijelu pristupam uglavnom praktično. Cilj mi je da ono što analiziram, posmatram i istražujem preoblikujem u konkretne projekte. Koristim fontove, logotipe ili određene vizuelne elemente koje primjetim negde tokom istraživanja, izdvajam i transformišem ih u nešto novo.
U toku ovog procesa, realizuju se različite intervencije i akcije kroz lijepljenje plakata, oblikovanje tipografije, sito štampu ili neku drugu uličnu umjetnost. Ovi postupci doprinose bogatom spektru kreativnih izraza koji obuhvataju više različitih umjetničkih tehnika. Dodatno rezultati na kraju mogu služiti kao potencijalni proizvodi za buduću pop-up prodavnicu.
5.) Čarsija i Skenderija U sklopu istraživanja, analiziram segment maloprodaje koristeći dva značajna istorijska primjera u Sarajevu. Prvo, istražujem vijekovnu Čaršiju sa svim njenim malim radnjama, kao i takozvani Privredni grad u podzemlju Skenderije, novi oblik maloprodaje koji je osmišljen tokom sedamdesetih godina.
7.) Enterijer Koncept enterijer pop-up prodavnice je trenutno najmanje razrađen, budući da u velikoj mjeri zavisi od konačnog odabranog prostora. Međutim, već postoje početni pristupi i ideje kako bi enterijer mogao biti izrađen. Ključnu ulogu mogla bi imati kolekcija tkanina koju sam uspio da pribavim tokom renoviranja studentskog doma u Bjelavama.
2.) Vizuelna komunikacija U drugom dijelu istražujem reklamne površine i grafički dizajn koji nalazim na različitim mjestima u gradu, a koje lično smatram interesantnim ili relevantnim za master projekat. Na taj način nastaje neka vrsta kolekcije grafičkih elemenata, logotipa i fontova, koji takođe pružaju uvid ili presjek reklamnih površina u Sarajevu. Fokus je na vizuelnoj komunikaciji malih trgovaca, posebno u perifernim dijelovima grada, takozvanim Mahalama.
4.) ZOI’84 Prema trenutnom stanju, Olimpijske igre u Sarajevu će imati značajnu ulogu u razvoju master projekta. Još na početku studiranja neki su aspekti bili usmjereni prema Zimskim olimpijskim igrama. Ovaj sportski događaj, koji možda spada u poslijednje slavne trenutke koji su predstavljali zlatno doba za grad, izazvalo je moje posebno interesovanje. U tom kontekstu smatram izuzetno zanimljivim da ovu temu uključim u svoj rad.
6.) Kostimi/moda Oduvijek gajim osnovno intersovanje za materijalnost i tkanine. Ova sklonost se manje odnosi na sam modni dizajn, već više na raznovrsnu primjenljivost i fleksibilnost materijala u kontekstu kreativnosti i uopšte dizajna. Takođe me fascinira kako odjeća može imati dubok uticaj na ljude i njihove pozicije u društvu – od tradicionalnih raskošnih nošnji do modernog suzdržavanja. Sve podliježe snažnoj moći tumačenja. Zbog toga smatram da ovu igru sa tkaninama i kostimima uključim u svoj master rad.
Polazna tačka u ovom slučaju su kostimi koje je osmislila kostimograf Vanja Popović za otvaranje Zimskih igara u Sarjevu.
Arapska kaligrafija Već duže vrijeme gajim veliku fascinaciju prema vještini kaligrafije i estetskoj transformaciji pisama. Kada je stigla potvrda da mogu upisati master studije u Sarajevu, postalo mi je jasno da želim pronaći ustanovu koja će mi omogućiti dublje razumjevanje arapske kaligrafije. To je pisana forma koju do tada nisam poznavao i koja nije imala nikakvu kulturnu ni istorijsku vezu sa mnom. A ako postoji mjesto u Bosni gdje se može naučiti ovakva vještina, onda je to svakako Sarajevo.
Kolekcija fontova Tokom svog istraživačkog rada naiđem na zanimljive fontove iz prošlih vremena. Često su to samo nekoliko slova, ali odlučim da kreiram cijelu abecedu A do Ž tj. ćiriličnu azbuku A do Š. Rezultat ovog procesa je kolekcija fontova koja do sada nije postojala u digitalnom obliku i koja će svakako biti dio proizvoda u budućoj pop-up prodavnici.
BečBijeljina (Bijeljinale) Međunarodni izložbeni projekat BečBijeljina nastao je iz želje za povezivanjem Beča, jednog od najraskošnijih evropskih centara sa Bijeljinom, malom bh. lokalnom scenom, koja se još nije profilisala. Cilj izložbe je bio dijalog, interakcija stranih autora sa domaćim umjetnicima, saradnja autora sa lokalnim zanatlijama i rezidencija koja je doprinjela izradi nekog broja radova.
Kujundžijski zanat Sarajevo, grad s bogatom tradicijom zanatske vještine, domaćin je nekoliko škola koje podučavaju različite zanate. Iako ovi aspekti nisu direktno povezani s mojom magistarskom tezom, smatrao sam važnim upisati kurs kujundžije. Ovaj kurs mi je omogućio da dublje uđem u svijet zanatske vještine i da upoznam ljude koji se ovim zanatom bave već godinama, ako ne i decenijama. U toku ovog procesa nastali su jednostavni, tradicionalni motivi koji svakako mogu biti preoblikovani u nešto savremenije.
U prilogu koji slijedi, navedeni su „predmet i prvobitno obrazloženje“ teme koji su predstavljeni 6. aprila 2023. U međuvremenu je sadržaj detaljnije razrađen.
„Mladi i avangardni umjetnici su važan element kulturne scene u svakoj metropoli. Nebrojene izložbe, galerije, muzejske postavke, i manifestacije, pravi su magnet za stvaraoce, jer nude dosta mogućnosti za kreativni izraz. Ipak, život u svjetskim metropolama podrazumijeva i „ozbiljnu konkurenciju“, rijetke prilike za samostalna izlaganja, visoke cijene zakupa stambenog i galerijskog prostora, a nerijetko i teške uslove života. Toga su mnogi umjetnici svjesni, ali ipak biraju život u metropoli. Moja želja da upoznam svijet postojala je čini mi se oduvjek.
Život u inostranstvu mi je ispunjenje takve želje donekle olakšao. Studirao sam i radio u različitim metropolama od Amsterdama, Pariza, Berlina i Beča do Njujorka i Meksiko Sitija. Upoznao sam sjaj i bijedu ovih gradova i počeo da razmišljam o selidbi u neko „manje privlačno“ mjesto. Pitao sam se da li bi se tim potezom smanjio kvalitet mog umjetničkog rada? Da li bih tako ostao izolovan od svijeta umjetnosti? Izgubio kontakte? Ipak, donio sam odluku da se preselim u Bijeljinu, što sam i učinio 2016. godine. Pokazalo se da taj životni potez nije omeo moj umjetnički rad. Naprotiv. Oslobođen pritiska koji nose veliki gradovi, osjetio sam novu slobodu i još veći stvaralački impuls.
Odlučio sam da za svoje projekte ubuduće biram manja mjesta. Broj žitelja u malim mjestima se smanjuje, dobrim dijelom i zbog migracija stanovništva u veće gradove. Ono što manja mjesta na prvi pogled čini neprivlačnim, za mene je bilo izuzetno privlačno, a to je broj praznih objekata. Primjera radi, u gradovima istočne Njemačke kao što su Gerlic (Görlitz) i Cajc (Zeitz), ili kao što su Kozarska Dubica, Orašje, Bihać ili Foča, skoro polovina lokala, stovarišta i fabrika stoji neiskorištena.
U svojim master studijama, želio bih istražiti prazne prostore u Sarajevu, u njegovom centru, u predgrađu, ali i u okolnim selima. Ove prostore pokušao bih iskoristiti na nov način: kao mjesta za izložbe ili pop-up hepeninge. U planu je i izrada svojevrsne mape potencijalnih lokacija za kreativni sadržaj. Ukoliko se taj plan uspješno bude realizovao, ova mapa bi mogla biti od koristi i drugim umjetnicima, što bi potpomoglo stvaranje nove klime za umjetničke sadržaje u dužem trajanju. Ovaj projekat bi bio moj pokušaj da kroz mogućnosti koje imam kao dizajner, prikažem napuštene objekte iz drugačijeg i zanimljivijeg ugla, i kao takve ih približim dolazećim generacijama umjetnika, ma odakle da su.“
Sarajevo, 6. april 2023.
Ažurirano: 23. oktobar 2023.
Aleksandar Todorović
ALU Sarajevo
Stranica služi kao sveobuhvatna dokumentacija radnog procesa, uključujući koncept, sadržaj i vizuelnu realizaciju master rada pod nazivom Joys/Choice of Living. Tokom narednih nedjelja ovdje će se redovno predstavljati novi sadržaji. Posebna prednost ove interaktivne stranice je mogućnost ažuriranja, revidiranja, novog prikaza ili prilagođavanja sadržaja. Sa jedne strane, ovu stranicu ću koristiti kao sopstveni arhiv i zapisnik. Sa druge strane, pristupiću joj na način koji je razumljiv čak i osobama koje nisu uključene direktno.
Kratak opis i cilj master rada
U idućim mjesecima planiram pronalazak prostora koji će biti transformiran u oblik privremenog prodajnog mjesta, poznatog kao Pop-up Store. Ova pop-up prodavnica će ne samo pružiti raznovrsne kreativne proizvode iz područja grafičkog dizajna i drugih dizajnerskih disciplina, već će i ciljati na širu publiku. Istovremeno, njegova svrha će biti da na zanimljiv i zabavan način izazove refleksiju o potrošačkim navikama, obrascima ponašanja pri kupovini, te o marketinškim taktikama koje su povezane s ovim aspektima.
”(Sarajevo) is a proper capital town all clad in green and flower perfumes; it is like a princess of a harem hidden in an enchanted recess: She tarries and hesitates for a long time to take off her veil…”
1.) Lokacije Tražim i dokumentujem interesantne prazne poslovne prostore u Sarajevu. S jedne strane, zanimljivo za stvaranje pop-up prodavnice, s druge strane, kako bih stekao uvid ili presjek trenutne situacije slobodnih lokala. Pri tome nastaje istraživanje i analiza trenutnog stanja malih privatnih trgovaca u Sarajevu.
2.) Vizuelna komunikacija U drugom dijelu istražujem reklamne površine i grafički dizajn koji nalazim na različitim mjestima u gradu, a koje lično smatram interesantnim ili relevantnim za master projekat. Na taj način nastaje neka vrsta kolekcije grafičkih elemenata, logotipa i fontova, koji takođe pružaju uvid ili presjek reklamnih površina u Sarajevu. Fokus je na vizuelnoj komunikaciji malih trgovaca, posebno u perifernim dijelovima grada, takozvanim Mahalama.
3.) Interakcija U trećem dijelu pristupam uglavnom praktično. Cilj mi je da ono što analiziram, posmatram i istražujem preoblikujem u konkretne projekte. Koristim fontove, logotipe ili određene vizuelne elemente koje primjetim negde tokom istraživanja, izdvajam i transformišem ih u nešto novo.
U toku ovog procesa, realizuju se različite intervencije i akcije kroz lijepljenje plakata, oblikovanje tipografije, sito štampu ili neku drugu uličnu umjetnost. Ovi postupci doprinose bogatom spektru kreativnih izraza koji obuhvataju više različitih umjetničkih tehnika. Dodatno rezultati na kraju mogu služiti kao potencijalni proizvodi za buduću pop-up prodavnicu.
4.) ZOI’84 Prema trenutnom stanju, Olimpijske igre u Sarajevu će imati značajnu ulogu u razvoju master projekta. Još na početku studiranja neki su aspekti bili usmjereni prema Zimskim olimpijskim igrama. Ovaj sportski događaj, koji možda spada u poslijednje slavne trenutke koji su predstavljali zlatno doba za grad, izazvalo je moje posebno interesovanje. U tom kontekstu smatram izuzetno zanimljivim da ovu temu uključim u svoj rad.
5.) Čarsija i Skenderija U sklopu istraživanja, analiziram segment maloprodaje koristeći dva značajna istorijska primjera u Sarajevu. Prvo, istražujem vijekovnu Čaršiju sa svim njenim malim radnjama, kao i takozvani Privredni grad u podzemlju Skenderije, novi oblik maloprodaje koji je osmišljen tokom sedamdesetih godina.
6.) Kostimi/moda Oduvijek gajim osnovno intersovanje za materijalnost i tkanine. Ova sklonost se manje odnosi na sam modni dizajn, već više na raznovrsnu primjenljivost i fleksibilnost materijala u kontekstu kreativnosti i uopšte dizajna. Takođe me fascinira kako odjeća može imati dubok uticaj na ljude i njihove pozicije u društvu – od tradicionalnih raskošnih nošnji do modernog suzdržavanja. Sve podliježe snažnoj moći tumačenja. Zbog toga smatram da ovu igru sa tkaninama i kostimima uključim u svoj master rad.
7.) Enterijer Koncept enterijer pop-up prodavnice je trenutno najmanje razrađen, budući da u velikoj mjeri zavisi od konačnog odabranog prostora. Međutim, već postoje početni pristupi i ideje kako bi enterijer mogao biti izrađen. Ključnu ulogu mogla bi imati kolekcija tkanina koju sam uspio da pribavim tokom renoviranja studentskog doma u Bjelavama.
Kolekcija fontova Tokom svog istraživačkog rada naiđem na zanimljive fontove iz prošlih vremena. Često su to samo nekoliko slova, ali odlučim da kreiram cijelu abecedu A do Ž tj. ćiriličnu azbuku A do Š. Rezultat ovog procesa je kolekcija fontova koja do sada nije postojala u digitalnom obliku i koja će svakako biti dio proizvoda u budućoj pop-up prodavnici.
Arapska kaligrafija Već duže vrijeme gajim veliku fascinaciju prema vještini kaligrafije i estetskoj transformaciji pisama. Kada je stigla potvrda da mogu upisati master studije u Sarajevu, postalo mi je jasno da želim pronaći ustanovu koja će mi omogućiti dublje razumjevanje arapske kaligrafije. To je pisana forma koju do tada nisam poznavao i koja nije imala nikakvu kulturnu ni istorijsku vezu sa mnom. A ako postoji mjesto u Bosni gdje se može naučiti ovakva vještina, onda je to svakako Sarajevo.
BečBijeljina (Bijeljinale) Međunarodni izložbeni projekat BečBijeljina nastao je iz želje za povezivanjem Beča, jednog od najraskošnijih evropskih centara sa Bijeljinom, malom bh. lokalnom scenom, koja se još nije profilisala. Cilj izložbe je bio dijalog, interakcija stranih autora sa domaćim umjetnicima, saradnja autora sa lokalnim zanatlijama i rezidencija koja je doprinjela izradi nekog broja radova.
Kujundžijski zanat Sarajevo, grad s bogatom tradicijom zanatske vještine, domaćin je nekoliko škola koje podučavaju različite zanate. Iako ovi aspekti nisu direktno povezani s mojom magistarskom tezom, smatrao sam važnim upisati kurs kujundžije. Ovaj kurs mi je omogućio da dublje uđem u svijet zanatske vještine i da upoznam ljude koji se ovim zanatom bave već godinama, ako ne i decenijama. U toku ovog procesa nastali su jednostavni, tradicionalni motivi koji svakako mogu biti preoblikovani u nešto savremenije.